Неякісна їжа, необережно залишені в досяжності дітей ліки, отруйні рослини або гриби – небезпека отруєння оточує дитину всюди, а такі речовини як засоби для прибирання житла, добрива, розчинники можуть на додаток до отруєння викликати ще і хімічний опік. Якщо батьки бачили, як сталося отруєння або у них є достатні підстави для того щоб  вважати, що дитина отруїлася, необхідно негайно викликати у малюка блювоту, щоб прибрати з шлунку отруйні речовини. Після цього треба відразу викликати лікаря.

Які перші симптоми отруєння?

До виражених симптомів отруєння відносяться нудота і блювота, гострий біль в животі, раптова млявість, блідість, холодний піт і озноб, сонливість  іноді судоми. Проте біль в животі може бути симптомом не лише отруєння, але і різних захворювань, у тому числі і сечостатевої системи, або замку, тому при оцінці болю важливо з'ясувати, коли у дитини останній раз був стілець, а також згадати, що і коли дитина їла.

Які заходи треба вжити при отруєнні медикаментами?

В першу чергу, необхідно викликати блювоту, щоб прибрати вражаючий чинник - інакше речовина в шлунку продовжуватиме отруйну дію. Для цього дитина повинна випити 1-2 склянки теплої води (можна невеликими порціями), потім треба викликати у нього блювоту, для чого потрібно натиснути двома пальцями на корінь язика. Потім знову дати випити 1-2 склянки теплої води і знову викликати блювоту. Ці дії слід повторювати до появи з шлунку чистої води.   Після промивання можна використовувати сучасні абсорбуючі засоби, розчинні у воді (поліфепан, энтеросгель). Звичніше активоване вугілля краще не застосовувати: в малих дозах (1-3 пігулки або 1 пігулка на 10 кг ваги дитини) він неефективний, велику дозу дитина не зможе проковтнути, крім того, серед його побічних дій перераховані замок і діарея. Що робити, якщо дитина отруїлася їжею?   Симптоми отруєння неякісною їжею або отруйними рослинами проявляються досить швидко: зазвичай впродовж 30 - 60 хвилин з'являється блювота, іноді пронос - організм намагається звільнитися від токсинів. При харчовому отруєнні важливо не лише викликати блювоту, щоб позбавитися від отруйної речовини, але і попередити обезводнення.   Дитину потрібно поїти водою або спеціальними розчинами, регулюючими електролітний баланс (препарати для приготування таких розчинів, наприклад  регидрон, продаються в аптеках), часто, маленькими порціями - в середньому по чайній ложці в п'ять хвилин. Якщо дитина отруїлася продуктами з магазину - необхідно повідомити про це в організацію санітарно-епідеміологічного нагляду, щоб не отруїлися інші люди. Після полегшення стану (з блювотою виходить чиста вода, гострого болю в животі немає) можна дати дитині абсорбенти (поліфепан, энтеросгель), солодкий чай. Як діяти при отруєнні хімічними засобами?

Ознаки того, що дитина спробувала засоби для прибирання або отруйні добрива – підвищене слиновиділення, червоність або опіки на слизовій оболонці рота, можлива блювота. Необхідно відразу ж викликати лікаря - він оцінить міру небезпеки і прикмет заходи, а до його приїзду викликати у дитини блювоту, якщо тільки не це отруєння бензином,  кислотою  та іншими речовинами  (у цих випадках при блювоті може виникнути опік стравоходу).

При неможливості очищення шлунку треба дати дитині випити одну-дві склянки води і викликати швидку допомогу, лікар промиє шлунок за допомогою спеціального зонду. Навіщо їхати до лікаря, якщо блювота вже була?  Тільки лікар зможе встановити, чи всмокталася отруйна речовина в кишковик, як відреагують на нього нирки. Він зможе оцінити міру серйозності поразки, вирішить, чи треба промити шлунок дитини ще раз. Якщо відомо, чим отруївся малюк, треба привезти цю речовину з собою (чи, по можливості, зразок блювотних мас) - від виду отруєння може залежати спосіб подальшого лікування. Що не можна робити при отруєнні? Не можна давати дитині ніяких пігулок і знеболюючих засобів - це може змастити клінічну картину і утруднити подальшу діагностику. Не можна також дозволяти дитині їсти  і пити, поки шлунок повністю не промитий і діагноз не поставлений. Не можна використовувати зігріваючі або охолоджуючі компреси на живіт.   Не можна намагатися нейтралізувати одну речовину іншим, наприклад, давати кислоту при отруєнні лугом і навпаки: дуже важко точно розрахувати кількість речовини, необхідну для нейтралізації, а надлишок "нейтралізатора" може сам викликати отруєння або хімічний опік. До того ж хімічна реакція між такими активними речовинами може проходити з сильним виділенням тепла або токсичних продуктів реакції. У яких випадках не можна викликати блювоту?